شرحتعدادقیمت (تومان)
 فروشگاه اینترنتی آسان کنکور   /   مقالات   /   آموزشی   /   معرفی دانشگاه صنعتی شریف
معرفی-دانشگاه-صنعتی-شریف

معرفی دانشگاه صنعتی شریف

نویسنده : آسان کنکور
منبع : asankonkur.com
۱۳۹۶/۰۶/۲۳
دسته بندی: آموزشی بازدید: 2,735

درباره این مقاله بخوانیم ...

دانشگاه صنعتی شریف

 

دانشگاه صنعتی شریف از جمله دانشگاه هائی است که می توان مدعی شد که سنگ بنای آن و اهداف و سیاست های آن از روز نخست درست و صحیح قرار داده شده است . بدون تردید این دانشگاه در بخش دانشگاه های صنعتی کشور قطب دانشگاهی محسوب گردیده و با روابطی که با صنعت و پژوهش و تولید بر قرار کرده است به یکی از دانشگاه های مطرح در بین اهالی صنعت و تولید کشور تبدیل گردیده .
همایش های علمی ، برتری در مسابقات جهانی ، مراکز تحقیقاتی فعال ، اساتید مجرب و فرهیخته و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی در کنار یکد یگر این دانشگاه را به یک مجموعه فعال پیشرو و هدفمند تبدیل کرده است .


اطلاعات عمومی دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف در یک نگاه

دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ 11/8/1344با هدف تأمین و تربیت بخشی از نیروی انسانی متخصص مورد نیاز با کیفیتی همسطح دانشگاههای معتبر دنیا تأسیس شد.این دانشگاه به استناد ماده یک اساسنامه خود برای مدت نامحدودی در تهران گشایش یافت و ماده دو همان اساسنامه به دانشگاه اجازه می داد برای گسترش دامنه فعالیتهای خود در شهرستانها شعبه دایر نماید.
دانشگاه از مهرماه 1345 با حدود پنجاه عضو هیأت علمی و با پذیرش حدود صد دانشجو در رشته های مهندسی برق، شیمی، متالوژی و مکانیک عملاً فعالیت آموزشی خود را اغاز کرد. از آن سال به بعد مرتباً به کیفیت و کمیت دانشجویان پذیرفته شده افزوده شد و به موازات آن زمینه های فعالیتهای آموزشی آن گسترش می یافت بطوریکه در سال بعد دو دانشکده علوم فیزیک و ریاضی و دانشکده مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی نیز کار خود را آغاز کردند. در سال تحصیلی 49-48 یعنی حدود چهار سال بعد، اولین دانش آموختگان به تعداد 263 نفر با مدرک کارشناسی مهندسی وراد بازار کار شدند. در این موقع دانشکده شیمی به دانشکده های علوم افزوده شد، دانشکده مدیریت صنعتی در سطح کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو نمود، و به دانشکده مهندسی صنایع تغییر نام داد. دو سال بعد دانشکده عمران فعلی با نام مهندسی سازه فعالیت خود را آغاز کرد و دانشکده ریاضی برای اولین بار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرفت.
دانشگاه صنعتی شریف افتخار دارد که با بیش از ثلث قرن تجربه و فعالیت علمی خود توانسته است به یاری استادان کارآمد و محققین تلاشگر و دلسوز خود و همچنین با بهره گیری از امکانات کمک آموزشی و آزمایشگاههای مجهز، دانشجویان مستعد خود را در سطح کارآمدترین نیروهای علمی و فنی کشور تحویل جامعه دهد. از این ر دانش آموختگان این دانشگاه به حمدالله اکثراً در سطح قویترین مهندسین و بالاترین مدیریتهای علمی و فنی و اجرایی کشور قرار گرفته اند. همچنین دانش آموختگان این دانشگاه در آزمونهای متمرکز ورودی کارشناسی ارشد از نظر میانگین نمرات در آزمون مذمور و همچنین درصد قبول از کارشناسی به کارشناسی ارشد در اکثر رشته های فنی- مهندسی و علوم پایه (مانند عمران برق، ریاضی، فیزیک و ...) مقام اول را بین دانشگاههای کشور داشته اند.
آنهایی که به قصد ادامه تحصیل راهی خارج از کشور شده اند به خوبی در سطح بین المللی رقابت نموده، پس از کسب موفقیتهای والای علمی منشاء خدمات ارزنده ای شده اند. میزان انتشارات و مقالات علمی دانش آموختگان و اعضاء هیأت علمی این دانشگاه در چند سال گذشته افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. علاوه بر این دانشگاه دانشگاه در سالهای گذشته سهم عمده ای در تربیت نفرات اول آزمون سراسری و برگزیدگان المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی و کامپیوتر و آماده سازی آنها برای شرکت در رقابتهای جهانی داشته و اکثریت قریب به اتفاق عزیزان ضمن شرکت در رقابتهای جهانی و کسب مقامهای بین المللی در این دانشگاه به تحصیلات خود ادامه می دهند.

 


موفقیتهای فوق، جلب اعتماد و علاقه عموم را به گونه ای فراهم آورده است که بیشترین رقابت در بین داوطلبان آزمون سراسری برای ورود به این دانشگاه به وجود آمده است. به عنوان نمونه در سال گذشته 24 تن از دانش آموزان المپیادهای علمی در این دانشگاه ثبت نام کرده اند و از 100 نفر اول آزمون سراسری ریاضی فیزیک، 95 نفر در این دانشگاه پذیرفته شده اند.مدیریت و اساتید این دانشگاه از اقبال عمومی قدرشناسی و سپاسگزاری نموده و به آن افتخار می کنند و در مقابل مسئولیت سنگینی برای خود احساس کرده و خود را موظف می دانند که حداکثر تلاش را برای فراهم نمودن وسایل ارتقای علمی و فرهنگی این عزیزان که ارزشمندترین سرمایه های ملی م را تشکیل می دهند فراهم آرودند. از این رو در دانشگاه سعی می شود با تجهیز آزمایشگاههای آموزشی و پژوهشی، غنی کردن امکانات کتابخانه مرکزی و اقماری دانشگاه از کتب، نشریات علمی جدید و سایر وسایل اطلاع رسانی و گسترش شبکه های بین المللی، پست الکترونیکی و غیره همواره از آخرین تجهیزات و دستاوردهای علمی و پژوهشی در سطح جهانی در خدمت شایسته به این استعدادهای درخشان مملکت استفاده شود.
از تسهیلات دیگری که این دانشگاه برای دانشجویان ممتاز فراهم نموده ورود به دوره دکتری بدون ضرورت اتمام دوره کارشناسی ارشد، قبول برخی از دورس پایه دانشگاهی برای دانش آموزان المپیادی که قبلاً به آنها آموزش داده شد و یا تحصیل همزمان در دو رشته کارشناسی مرتبط بهم را می توان نام برد. در مرود طرح اول که خاص دانشجویان با استعداد و با آمادگی کافی است، دانش آموختگان لیسانس علوم طبق ضوابط مشخص و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مستقیماً به دوره دکتری راه خواهند یافت و لذا در مدت کوتاه تر و انجام کار تحقیقاتی بهتر به اخذ دکتری نائل خواهند شد.
از طرفی همکاری صمیمانه و نزدیک اعضاء هیأت علمی در گورهها و دانشکده های مختلف با هم و با کارکنان و دانشجویان جوی از تفاهم و نمونه ریبایی از تلاش و کار دسته جمعی را در محیطی آموزشی و پژوهشی در این دانشگاه فراهم کرده است. این همکاری، تفاهم و همدلی محیط با نشاط، زنده و پویا در دانشگاه بوجود آورده که خود موجب شکوفایی و رشد فعالیتهای علمی و فرهنگی بین دانشجویان در این دانشگاه شد و تأثیر بسزایی در جذب دانشجویان نخبه کشور دارد. از آن جمله فعالیتها می توان به انتشار مجلات علمی و فرهنگی دانشجویی توسط کلیه دانشکده های این دانشگاه که بعضاً در سطح وسیع در کشور توزیع می شود، برگزاری گردهمایی های علمی در سطح ملی و بین المللی دانشجویی و اجرای اردوها و سفرهای متنوع آموزشی اشاره کرد. علاوه بر اعتبار علمی آنچعه موجب اعتلای بیشتر این دانشگاه می باشد، تلاش مداوم و هماهنگ دانشجویان، اساتید و کارکنان این دانشگاه در استقرار ارزشهای انسانی، اخلاقی و اسلامی بوده و از آن جمله مبارزه برای استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی قبل از پیروزی انقلاب و دفاع از دستاوردهای آن و مشارکت در سازندگی پس از پیروزی را می توان نام برد.
دانشگاه صنعتی شریف معتقد است آنچه مایه جذب دانشجویان ممتاز می گردد توجه جدی و دلسوزانه به آموزش و تحقیقات و وجود استادان با تجربه و در سطح علمی بالا و فراهم آوردن زمینه های خلاقیت و شکوفایی استعدادهای آن می باشد. در عین حال این دانشگاه معتقد است مشکلات مادی دانشجو نباید مانع پرداختن به وظایف و علاقه مندی های علمی وی گردد. از اینرو در حد امکان تسهیلاتی برای این قبیل دانشجویان در نظر گرفته است که از آنجمله: وگذاری خوابگاه در بدو ورود به داوطلبین پذیرفته شده از شهرستانها (که حائز رتبه های اول تا یک هزار آزمون سراسری می باشند) است.


ویژگیهای خاص دانشگاه صنعتی شریف

در یک بیان کلی می توان تمامی عناصر تشکیل دهنده دانشگاه صنعتی شریف را اجزاء تشکیل دهنده مفهوم ویژگی خاص قرار داد. اساتید دانشگاه شریف ، مراکز تحقیقاتی دانشگاه ، دانش جویان و اعضاء هیئت علمی و مدیران ارشد دانشگاه در تعاملات علمی با مراکز تحقیقاتی دنیا ، مراکز صنعتی داخلی ، مراکز پژوهشی پیشگام و بخش های کار آفرین ایجاد دوره های پیشرفته IT ، رائه مقالات و شرکت در مسابقات کم نظیر هستند . مشارکت دانشگاه در به انجام رساندن پروژه های ملی و بین المللی بصورت جدی دنبال می گردد . و فضای علمی دانشجوئی بصورتی است که دانشجویان برای رسیدن به مراتب علمی بالا از انگیزه خوبی برخوردار هستند.


معرفی دانشکده هاامکانات ورزشی

 

 

مدیریت امور تربیت بدنی

مدیریت امور تربیت بدنی در مقابل دانشجویان جوان و جویای علم و دانش و متخصصان آینده کشور که باید از قوای جسمانی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند بار سنگین مسئولیت سازندگی کشور را تحمل نمایند مسئولیت های زیر را به عهده دارد:

1- ارائه دو واحد آموزش تربیت بدنی


2- فعالیتهای فوق برنامه ورزشی

کلیه رشته های ورزشی شامل فوتبال، والیبال، بسکتبال، آمادگی جسمانی، تنیس روی میز، بدمینتون، کشتی، وزنه برداری، بدن سازی، شنا، اسکی، جودو، تکواندو، کاراته، دوچرخه سواری، کوهنوردی، سنگ نوردی، شطرنج، هندبال و ژیمناستیک که برنامه های آنها طی اطلاعیه های تربیت بدنی اعلام می گردد و نیز مسابقات داخلی جهت انتخاب اعضای تیم دانشگاه برگزار خواهد شد. هر سال تیم های دانشگاه در مسابقات قهرمانی دانشگاه های کشور شرکت می نمایند و تاکنون دانشجویان ما در زمینه های مختلف ورزشی موفقیت های فراوانی کسب نموده اند.


تشکل ها


امکانات خوابگاهی

اداره امور خوابگاه ها

این اداره مسئولیت واگذاری خوابگاه های موجود دانشگاه به دانشجویان براساس شرایط و ضوابط اداره رفاه دانشجویان و مصوبات داخلی دانشگاه را بر عهده دارد. اقامت در هر یک از خوابگاه های دانشگاه مستلزم رعایت مقررات سکونت در خوابگاه از طرف دانشجویان است.

1- اهم وظایف اداره امور خوابگاه ها


2- نحوه درخواست و ضوابط استفاده از خوابگاه


3- مقررات انضباطی سکونت در خوابگاه دانشجویی


د- اجاره بها و مدت استفاده از خوابگاه های دانشجویی

1- استفاده از خوابگاه های دانشجویی به آن دسته از دانشجویان غیربومی اختصاص دارد که از هیچگونه کمک موسسات دیگر و وام مسکن صندوق رفاه استفاده ننموده و به کاری که مستلزم کسب درآمد باشد اشتغال نداشته باشد. (کار دانشجویی مستثنی است)
2- واگذاری خوابگاه به دانش جویان پس از اخذ سند رسمی تعهد پرداخت اجاره بها امکان پذیر است.
3- مدت اسکان دانشجویان در خوابگاه ها به شرح زیر است:

مقطع تحصیلی

مدت اسکان

کارشناسی

حداکثر 8 نیمسال

کارشناسی ارشد

حداکثر 4 نیمسال

دکتری

حداکثر 8 نیمسالتبصره 1: مجوز اقامت در صورت محرز شدن عدم صلاحیت دانشجو برای ادامه سکونت در هر مقطع زمانی می تواند لغو گردد.
تبصره 2: در صورتی که دانشجویی در موعد مقرر خوابگاه را تخلیه ننماید، معاونت دانشجویی و فرهنگی می تواند رأساً و یا از طریق دفتر حقوقی دانشگاه نسبت به تخلیه محل سکونت اقدام نموده و مورد تخلف را جهت اقدامات بعدی به کمیته انضباطی گزارش نماید.
دانشجویان متعهد می شوند پس از فراغت از تحصیل و یا قطع رابطه دانشجویی، بلافاصله خوابگاه محل سکونت را تخلیه نماید. در غیر این صورت از زمان استنکاف موظف به پرداخت ده برابر اجاره بهای خوابگاه مورد استفاده به صورت نقدی خواهند بود و جزء تعهد شان قرار می گیرد.

 

این مقاله برای من مفید بود؟

بله:
خیر:
این مقاله را به اشتراک گذارید

آخرین مقالات

7 راهی که با آن میتوانید خودتان را دوست داشته باشید

7 راهی که با آن میتوانید خودتان را دوست داشته باشید

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ سونا زین العابدین زاده ادامه مطلب
معرفی محصول فیزیک نظام جدید نیما نوروزی رهپویان

معرفی محصول فیزیک نظام جدید نیما نوروزی رهپویان

۱۳۹۸/۰۲/۲۲ آسان کنکور asankonkur.com ادامه مطلب
برنامه ریزی برای ماه آخر

برنامه ریزی برای ماه آخر

۱۳۹۸/۰۲/۲۶ asankonkur.com ادامه مطلب
آموزش مبحث تشبیه

آموزش مبحث تشبیه

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ آسان کنکور ادامه مطلب
بپر بالا

همکاری با مدارس و شرکتها اساتید آسان کنکور درباره آسان کنکور لیست قیمت محصولات

Copyright 2016-2017 asankonkur.com

استفاده از مطالب فروشگاه آسان کنکور فقط برای مقاصد غیرتجاری و باذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه آسان کنکور ایرانیان (آسان کنکور) میباشد.
آدرس: تهران، خیابان امام خمینی(ره)، بین رودکی و نواب پلاک652

Konkur Gift
مشخصات خود را درج نمائید و از تخفیف ها و جدیدترین محصولات آموزشی مطلع گردید

و یا با ما تماس بگیرید.

asankonkur.com