شرحتعدادقیمت (تومان)
 فروشگاه اینترنتی آسان کنکور   /   مقالات   /   آموزشی   /   بیوگرافی کامل دانشگاه علامه طباطبایی
دانشگاه-علامه

بیوگرافی کامل دانشگاه علامه طباطبایی

نویسنده : آسان کنکور
منبع :
۱۳۹۷/۰۶/۰۶
دسته بندی: آموزشی بازدید: 5,187

درباره این مقاله بخوانیم ...

دانشگاه علامه طباطبایی به دانشگاه مولود انقلاب معروف است این دانشگاه قدمتی ۶۰ ساله دارد. بعد از انقلاب اسلامی براساس جایگاه رفیع علوم انسانی و نیاز به ایجاد یک دانشگاه تخصصی در حیطه علوم انسانی و اجتماعی در کشور، از ترکیب مراکز آموزش عالی مستقل با عناوین دانشگاه، دانشکده ، پژوهشکده ، مدرسه عالی ، آموزشگاه عالی ، مؤسسه ، مرکز و سازمان که از سال ۱۳۳۷ به تدریج تاسیس شده بودند، ۲ مجتمع دانشگاهی با عناوین مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی و مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی تشکیل شد. در ۱۶ تیر ۱۳۶۳ براساس موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی ، از ادغام آن ها دانشگاه علامه طباطبائی تاسیس شد.

konkur-98-sarasari
در حال حاضر دانشگاه علامه طباطبائی در جایگاه بزرگ‌ترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور و به‌عنوان دانشگاه پیشرو در دستیابی به رشد و توسعه و دانش در حوزة علوم انسانی و اجتماعی جامعه بوده است. بسیاری از چهره‌های برجسته علمی، سیاسی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند.


هم‌اکنون دانشگاه علامه طباطبائی به‌عنوان تنها دانشگاه تخصصی علوم انسانی و اجتماعی کشور با ۱۰ دانشکده و یک مؤسسة آموزش عالی فعال، یک پردیس تحصیلات تکمیلی، یک مرکز رشد و نه پژوهشکده و مرکز پژوهشی، در ۲۲۶ رشته و گرایش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده های دانشگاه علامه طباطبایی:

دانشکده ادبیات فارسی وزبان های خارجی
دانشکده اقتصاد
دانشکده الهیات و معارف اسلامی
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
دانشکده حقوق و علوم سیاسی
دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
دانشکده علوم اجتماعی
دانشکده علوم ارتباطات
دانشکده علوم ریاضی و رایانه
دانشکده مدیریت و حسابداری
مؤسسه آموزش عالی بیمه (اکو
پردیس دانشگاهی شماره ۲ (ویژه تحصیلات تکمیلی خودگردان)

رتبه جهانی دانشگاه علامه طباطبایی:

این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی وبومتریکس دارای رتبه ۷۳۹۴ است

دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی

دانشکده علامه طباطبایی که پیش ازانقلاب ایران ۱۳۵۷به مدرسه عالی ترجمه معروف بوده است، در سال۱۳۶۲فعالیت آغاز کرد. امروزه این دانشکده دارای رشته‌های:زبان شناسی،زبان و ادبیات فارسی،فلسفه،زبان و ادبیات عربی،ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، مترجمی زبان فرانسه، مترجمی زبان اسپانیایی، ادبیات ترکی استانبولی وعلوم حدیث می‌باشد. این دانشکده در محله سعادت آبادخیابان علامه طباطبایی جنوبی واقع است.

 گروه‌های آموزشی دانشکده علامه طباطبایی:

زبان و ادبیات انگلیسی ۱
مترجمی زبان انگلیسی
فلسفه
زبان‌شناسی
علوم قرآن و حدیث
زبان و ادبیات روسی
زبان و ادبیات ترکی استانبولی
معارف اسلامی
مترجمی زبان فرانسه
زبان و ادبیات اسپانیایی
زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات عرب
زبان چینی


دانشکده اقتصاد

از ادغام سه دانشکده مرتبط باعلوم بازرگانی واقتصاددر سال۱۳۶۲،دانشکده اقتصاددانشگاه علامه طباطبایی تأسیس شد. دانشکده اقتصاددارای پنج رشته تحصیلی در دوره کارشناسی است:اقتصاد نظری،اقتصاد صنعتی،اقتصاد کشاورزی،اقتصاد بازرگانیوآمار. در دوره کارشناسی ارشد رشته‌های علوم اقتصادی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اقتصاد محیط زیست، آمار اقتصادی و اجتماعی، آمار ریاضی و ریاضیات مالی و در دوره دکتری رشته‌های اقتصاد نفت و گاز و علوم اقتصادی ارائه می‌شود. این دانشکده دارای ۵۰ عضو هیأت علمی و حدود ۲۰۰۰ دانشجو است و در خیابان احمد قصیر تهرانواقع می‌باشد. لازم است ذکر شود که رشته اقتصاد نفت و گاز گرایش بازارها و مالیه نفت و گاز در مقطع دکتری اولین رشته تخصصی اقتصاد نفت و گاز در خاورمیانه می‌باشد.

دانشکده مدیریت

دانشکده مدیریت و حسابداری از اولین دانشکده‌های تاسیس شده تحت عنوان دانشگاه علامه طباطبایی است. اخیرادانشکده حسابداری و علوم مالیاز آن انتزاع شده است. این دانشکده دارای رشته‌هایمدیریت(در گرایش‌های جهانگردی، تکنولوژی، دولتی، بازرگانی، صنعتی، بیمه، فناوری اطلاعات، کارآفرینی، مدیریت شهری) است. این دانشکده درخیابان توانیرتهران واقع است. بسیاری از اساتید مجرب و پیشکسوت مدیریت همچون دکتر مهدی الوانی، سید محمد اعرابی، محمود ضیائی، حمیدرضا ضرغام، افجه، حسین رحمان سرشت، مظلومی، فقیهی، زاهدی، کزازی، حنفی زاده، امیری، صدقیانی، ثقفی، باباجانی، محمود محمدیان و... از اعضا هیات علمی این دانشکده هستند.

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

با وجود این کهگروه علمی حقوق و علوم سیاسیاز سال۱۳۶۳در دانشگاه علامه طباطبایی ایجاد شد اما این گروه تا مدت‌ها گروه تدریس نبود. گروه حقوق و علوم سیاسیگروهی بود برای تنظیم دروسحقوقیوسیاسیدانشکده اقتصاد. در سال۱۳۷۶دانشکده حقوق و علوم سیاسی رسماً تأسیس شد. در این دانشکده تنها دو رشته تدریس می‌شود: حقوقوعلوم سیاسی. این دانشکده دردهکده المپیک،تهرانواقع است و بناست بقیه دانشکده‌ها نیز به این محل منتقل شوند.
در این دانشکده گرایشهای زیر در مقطع کارشناسی ارشد حقوق دایر می‌باشند.

حقوق خصوصی
حقوق عمومی
حقوق بین‌الملل
حقوق جزا
حقوق بشر
حقوق ارتباطات
حقوق تجارت بین‌الملل
حقوق مالکیت فکری
حقوق اقتصادی

منابع:
سایت دانشگاه


این مقاله برای من مفید بود؟

بله:
خیر:
این مقاله را به اشتراک گذارید

آخرین مقالات

چگونگی اعمال سهمیه در کنکور سراسری ۹۷

چگونگی اعمال سهمیه در کنکور سراسری ۹۷

۱۳۹۷/۰۴/۰۳ ادامه مطلب
بررسی گلبول های سفید خون

بررسی گلبول های سفید خون

۱۳۹۶/۱۰/۲۳ آسان کنکور ادامه مطلب
آشنایی با رشته بينایی‌ سنجی‌ یا اپتومتريست

آشنایی با رشته بينایی‌ سنجی‌ یا اپتومتريست

۱۳۹۶/۰۷/۰4 آسان کنکور asankonkur.com ادامه مطلب
نقش مطالعه در تابستان برای کنکور

نقش مطالعه در تابستان برای کنکور

۱۳۹۶/۰۵/۳۰ آسان کنکور asankonkur.com ادامه مطلب
بپر بالا

همکاری با مدارس و شرکتها اساتید آسان کنکور درباره آسان کنکور لیست قیمت محصولات

Copyright 2016-2017 asankonkur.com

استفاده از مطالب فروشگاه آسان کنکور فقط برای مقاصد غیرتجاری و باذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه آسان کنکور ایرانیان (آسان کنکور) میباشد.
آدرس: تهران، خیابان امام خمینی(ره)، بین رودکی و نواب پلاک652

Konkur Gift
مشخصات خود را درج نمائید و از تخفیف ها و جدیدترین محصولات آموزشی مطلع گردید

و یا با ما تماس بگیرید.

asankonkur.com